visit tracker on tumblr

Blog > Komentarze do wpisu
Piąty numer ARCHIPELAGU - Wyspy Dobrej Literatury
Archipelag, nr 5, okladka

Od dziś dostępny jest kolejny numer ARCHIPELAGU, który można ściągnąć z naszej strony. Chciałabym napisać, że suniemy drogą prostą jak ta widniejąca na okładce, niestety tak nie jest. Nasza droga bywa kręta i mocno wyboista, ale staramy się co kwartał wypełnić numer atrakcyjnymi tekstami i zdjęciami i mam nadzieję, że efekty naszych wysiłków cieszą czytelników. W tym numerze tematem przewodnim jest właśnie DROGA, rozumiana jak zawsze bardzo wszechstronnie. Ja opisuję drogę, jaką przeszedł Paul Theroux w ciągu kilkudziesięciu lat podróżowania i staram się odpowiedzieć na pytanie, czym jest podróżowanie dla niego. Relacjonuję też wspaniałe spotkanie z innym pisarzem i podróżnikiem, Colinem Thubronem, którego książka o wyprawie do świętej góry Kailas - "To a Mountain in Tibet" - zrobiła na mnie duże wrażenie. 

Polecam jednak absolutnie wszystkie teksty, wywiady, relacje z imprez i recenzje napisane przez moje koleżanki. Publikujemy m.in. kilka długich, znakomitych wywiadów z pisarzami i podróżnikami (Tomkiem Michniewiczem, autorem książki "Samsara. Na drogach, których nie ma"; Tomkiem Grzywaczewskim, o którym już wkrótce z pewnością będzie głośno; Mariuszem Szczygłem, którego nikomu przedstawiać nie trzeba), ze świetną tłumaczką najciekawszych książek współczesnych polskich autorów na angielski, Antonią Lloyd-Jones, z wydawcami udostępniającymi polskim czytelnikom nauki mistrzów buddyjskich, których projekt nazywa się Miska Ryżu oraz z kultowymi polskimi ilustratorami Wandą i Bogusławem Orlińskimi, których rysunki podziwiałam w wielu książeczkach i licznych numerach mojego ulubionego wówczas czasopisma "Miś" już jako kilkulatka. 

Dokładny opis tego, co można znaleźć w numerze znajdziecie tutaj

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursach - organizujemy aż trzy tym razem - oraz do dzielenia się z nami komentarzami na temat magazynu. 

Życzę Wam bardzo przyjemnej lektury!

PS1. Wersję w pdfie można bez problemu czytać też na iPadzie. 

PS2. Przypominam też, że czekamy na emaile od osób chcących dla nas pisać regularnie lub tylko czasami (najchętniej z własnym pomysłem na tekst). W szóstym numerze tematem przewodnim będzie Tożsamość.

poniedziałek, 11 lipca 2011, chihiro2

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/07/11 20:34:37
Nareszcie jakaś przyjemna niespodzianka na poczatek tygodnia :)
-
Gość: kinga, *.zone8.bethere.co.uk
2011/07/11 22:43:24
Przeczytalam poki co wywiad z Mariuszem Szczyglem - super!!!
-
2011/07/12 00:40:28
Gratuluję pani redaktor naczelnej tego przedsięwzięcia, bo za każdym razem, kiedy oglądam nowy numer, zachwycam się i zazdroszczę:) Pozdrawiam!
-
Gość: Joanna, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/07/12 06:51:19
Cudownie - jeszcze przez zajrzeniem do środka (ale po przeczytaniu zapowiedzi o zawartości) podziwiam przedsięwzięcie i pracę, gratuluję otwierając wirtualnego szampana, cieszę się na czytanie i dziękuję! Ściągam zatem i pozdrawiam :-)
-
Gość: tsun_am, *.wolterskluwer.pl
2011/07/12 09:17:47
Ten numer wyjątkowo wpasowuje się w moje gusta. Gratulacje!
-
2011/07/12 11:31:02
@Peek-a-boo: Oby przynajmniej tak przyjemne niespodzianki zdarzały Ci się codziennie :)

@Kinga: Ja też sądzę, że ten wywiad jest znakomity.

@Book-erka: Dziękuję bardzo! A czego zazdrościsz? Pozdrowienia serdeczne.

@Joanna: Stokrotnie dziękuję i życzę miłej lektury!

@Tsun_am: W nasze też się wpasowuje :) Dzięki!
-
Gość: Magota, *.dip.t-dialin.net
2011/07/12 21:33:04
Świetna robota dziewczyny! Za mną już Szczygieł, Theroux, Antonia Lloyd-Jones oraz recenzje książek, a zaraz biorę się za resztę. Z drogą jako motywem przewodnim trafiłyście w mój gust w 100%. Dziękuję Wam pięknie za tak doskonałą lekturę!
-
2011/07/12 21:55:12
Rzucę okiem:)
-
2011/07/13 11:02:08
@Magota: Ta DROGA to był, jak się okazuje, strzał w 10 :) Ja dziękuję Tobie za zainteresowanie i lekturę.

@Ultima_thule: I jak?
-
2011/07/13 14:28:12
Mnóstwo ciekawych materiałów:-) Masz @.
-
2011/07/13 16:01:32
Zazdroszczę pomysłu, zapału, konsekwencji i efektu:)!
-
2011/07/13 20:06:58
Przeczytam dopiero w weekend. Bo w tygodniu padam na twarz.
-
2011/07/13 22:28:54
Wspaniale, gratuluje! I zabieram po wydrukowaniu na wakacje...
-
Gość: Magota, *.dip.t-dialin.net
2011/07/13 23:23:09
Chihiro, właśnie zakończyłam lekturę i ciągle nie mogę się nacieszyć tym wydaniem. Nawet sobie całość wydrukowałam, żeby móc do niej wracać, a kilka tytułów książek, które pojawiły się w wywiadach dołączyło do mojej listy "must have" :) Jeszcze raz dzięki! Pozdrawiam :)
-
Gość: Joanna, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/07/14 08:20:49
Profesjonalizm i klasa:-) Jak udało się namówić Mariusza Szczygła na wywiad... Świetny!

Też z przyjemnością przeczytałam rozmowę z Antonią Lloyd-Jones z odpowiedziami na pytania, które sama chciałabym zadać tłumaczowi - o relacje z autorami tekstów, sposób na zrozumienie ich intencji - i jak to w praktyce wygląda. Po przeczytaniu tego, co na temat możliwości i ograniczeń przekładających teksty z jednego języka na inny napisała Elżbieta Tabakowska mam wielki szacunek do pracy dobrych tłumaczy.

Recenzje książek przeczytanych budzą u mnie czasami większą ciekawość niż te o nieprzeczytanych - tekst o "Uśmiechu Pol Pota" warto przeczytać na pewno.

A z tego, że mogłam pobyć na spotkaniu z Colinem Thubronem też się bardzo cieszę - czułam się jakbym siedziała w którymś rzędzie pomiędzy gośćmi:-)

Reszta przyjemności będzie dalej dawkowana z racji deficytu czasu ale kroplówka jest wyśmienita :-)
-
2011/07/14 12:15:06
@Anna Maria: Dzięki, juz odpowiedziałam :)

@Book-erka: O, zapał to trzeba mieć, o czym sama się nieustannie przekonuję...

@Ultima_thule: Udanego weekendowego odpoczynku!

@Holly: Dziękuję i życzę wspaniałych wakacji!

@Magota: I to nam chodziło, by zainteresować się nowymi książkami po lekturze artykułów :) Ale Ty masz tempo czytania, podziwiam.

@Joanna: Mamy swoje triki, urok osobisty i wielką siłę perswazji :))) Ja jestem wciąż pełna podziwu dla zapału i pomysłów moich koleżanek redakcyjnych, każdemu życzę podobnie entuzjastycznych współpracowników.
Dziękuję za uwagi odnośnie konkretnych artykułów, wywiadów i recenzji. Z Thubronem chętnie bym pogadała dłużej, nie tylko o książkach, ale także o innych jego podróżach i o życiu, przesympatyczny człowiek.
Pozdrawiam serdecznie!
-
2011/07/14 15:08:14
dziękuję, odpowiedziałam:-)
-
2011/08/01 18:05:08
Chihiro, z duzym zainteresowaniem przeczytalam wywiady z Mariuszem Szczyglem i Antonia Lloyd-Jones oraz artykul o kobietach-podrozniczkach i o filmie Lecha Majewskiego (bardzo zaluje, ze jeszcze go nie widzialam) "Mlyn i krzyz." Zainteresowala mnie rowniez recenzja ksiazki "Der Turm." Gratuluje bardzo ciekawego numeru i czekam na kolejny.
-
2011/08/01 19:12:49
@Katasiu, dziękuję bardzo za komentarz - ciekawe jak różne osoby zwracają uwagę na różne teksty (i to jest piękne), ale Szczygieł i Lloyd-Jones to absolutne hity tego numeru :)
Ja też czekam na kolejny numer, hi hi :) Tworzy się pomału...