visit tracker on tumblr

Blog > Komentarze do wpisu
Dziewiąty numer "Archipelagu"

Wreszcie ukazał się zrodzony w bólach dziewiąty numer "Archipelagu" z fantastyczną okładką, na której widnieje praca Jefa Aerosola, francuskiego artysty graffiti, który zgodził się nam użyczyć swoje dzieło. W środku znajdziecie jak zwykle wiele ciekawych artykułów okołoliterackich. Tematem przewodnim w tym numerze są REWOLUCJE, które obracamy na różne strony. Nie mam zamiaru zdradzać Wam, co znajdziecie w magazynie, przekonajcie się sami. Ze swej strony napiszę tylko, że moim skromnym udziałem jest wywiad z pisarzem, którego podziwiam: Hishamem Matarem. Jego pierwsza powieść, "W kraju mężczyzn" ("In the Country of Men") bardzo mi się podobała, ale naprawdę wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego druga książka, "Anatomia zniknięcia" ("Anatomy of Disappearance"), nad którą myślałam baaardzo długo i myślę czasem do dziś, mimo, że od lektury minęło kilka miesięcy i wiele się wydarzyło w międzyczasie. Byłam kiedyś na spotkaniu z Matarem i wciąż pamiętam, jego elokwentne, spójne, treściwe wypowiedzi. O wywiadzie pomyślałam z okazji archipelagowego patronatu nad "Anatomią zniknięcia", którą wydał Smak Słowa. Nie miałam żadnych danych kontaktowych do pisarza, ale znalazłam jego konto na Twiterze. Napisałam mu, że chcę przeprowadzić z nim wywiad i żeby się odezwał (jak pewnie wiecie, trzeba się tam zmieścić w 140 znakach, więc nie było nawet miejsca na przedstawienie się). Odezwał się po paru dniach i zgodził na wywiad od razu. Niestety ze względów niezależnych od nas (świat jako globalna wioska - ja przeprowadzałam się do Tokio, Matar z żoną do Nowego Jorku) wywiad mogliśmy przeprowadzić drogą emailową, a nie w cztery oczy. Czystą przyjemnością było dla mnie wymyślanie do niego pytań, a pisarz zdradził mi, po odesłaniu odpowiedzi, że dla niego wielką przyjemnością było odpowiadanie na moje pytania, że tak ciekawie postawionych nikt mu jeszcze nie zadawał. Mile połechtało to moje ego :) Zapraszam Was wobec tego do lektury wywiadu i KONIECZNIE sięgnijcie po "Anatomię zniknięcia"! Nie bardzo lubię klasyfikować książki na męskie i kobiece, ale zrobię wyjątek i stwierdzę, że ta powieść to kawał dobrej, męskiej literatury. 

Przyjemnego poznawania całego dziewiątego numeru "Archipelagu", który możecie ściągnąć z tej strony.

wtorek, 04 grudnia 2012, chihiro2

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/12/05 18:41:07
Bardzo ciekawy magazyn! Gratuluję!:) Jutro sobie wydrukuję, bo nie lubię czytać na ekranie komputera:)
-
Gość: Libreria, 150.254.104.*
2012/12/05 21:35:16
no to drukuję:)
-
2012/12/08 23:17:38
Jak zwykle pełno interesujących artykułów. Mnie oczywiście najbardziej zainteresował tekst o egipskich pisarzach, no i oczywiście świetny wywiad z Matarem. Zastanawiałam się właśnie nad Anatomią zniknięcia, która czeka na swoją kolej. Już teraz nie mam wątpliwości, czy sięgnąć po tę książkę.
-
2012/12/10 01:04:25
@Beato, Librerio, mam nadzieję, że lektura Was usatysfacjonuje :)

@Dorota, koniecznie przeczytaj "Anatomię zniknięcia"! Dla mnie to bardzo ważna książka i wróżę autorowi świetlaną przyszłość, bo pisze znakomicie.