| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Autorka
Autorka pisuje do:
Autorkę można też znaleźć
Chihiro2@gazeta.pl
Czytam
Filmy
Gazety
Instytucje
Książki
Wyzwania czytelnicze
Tagi

visit tracker on tumblr

wtorek, 04 grudnia 2012
Dziewiąty numer "Archipelagu"

Wreszcie ukazał się zrodzony w bólach dziewiąty numer "Archipelagu" z fantastyczną okładką, na której widnieje praca Jefa Aerosola, francuskiego artysty graffiti, który zgodził się nam użyczyć swoje dzieło. W środku znajdziecie jak zwykle wiele ciekawych artykułów okołoliterackich. Tematem przewodnim w tym numerze są REWOLUCJE, które obracamy na różne strony. Nie mam zamiaru zdradzać Wam, co znajdziecie w magazynie, przekonajcie się sami. Ze swej strony napiszę tylko, że moim skromnym udziałem jest wywiad z pisarzem, którego podziwiam: Hishamem Matarem. Jego pierwsza powieść, "W kraju mężczyzn" ("In the Country of Men") bardzo mi się podobała, ale naprawdę wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego druga książka, "Anatomia zniknięcia" ("Anatomy of Disappearance"), nad którą myślałam baaardzo długo i myślę czasem do dziś, mimo, że od lektury minęło kilka miesięcy i wiele się wydarzyło w międzyczasie. Byłam kiedyś na spotkaniu z Matarem i wciąż pamiętam, jego elokwentne, spójne, treściwe wypowiedzi. O wywiadzie pomyślałam z okazji archipelagowego patronatu nad "Anatomią zniknięcia", którą wydał Smak Słowa. Nie miałam żadnych danych kontaktowych do pisarza, ale znalazłam jego konto na Twiterze. Napisałam mu, że chcę przeprowadzić z nim wywiad i żeby się odezwał (jak pewnie wiecie, trzeba się tam zmieścić w 140 znakach, więc nie było nawet miejsca na przedstawienie się). Odezwał się po paru dniach i zgodził na wywiad od razu. Niestety ze względów niezależnych od nas (świat jako globalna wioska - ja przeprowadzałam się do Tokio, Matar z żoną do Nowego Jorku) wywiad mogliśmy przeprowadzić drogą emailową, a nie w cztery oczy. Czystą przyjemnością było dla mnie wymyślanie do niego pytań, a pisarz zdradził mi, po odesłaniu odpowiedzi, że dla niego wielką przyjemnością było odpowiadanie na moje pytania, że tak ciekawie postawionych nikt mu jeszcze nie zadawał. Mile połechtało to moje ego :) Zapraszam Was wobec tego do lektury wywiadu i KONIECZNIE sięgnijcie po "Anatomię zniknięcia"! Nie bardzo lubię klasyfikować książki na męskie i kobiece, ale zrobię wyjątek i stwierdzę, że ta powieść to kawał dobrej, męskiej literatury. 

Przyjemnego poznawania całego dziewiątego numeru "Archipelagu", który możecie ściągnąć z tej strony.

czwartek, 24 maja 2012
Archipelag, nr 8, wiosna/lato - wreszcie jest!

Z ogromną przyjemnością informuję, że wreszcie, po długim oczekiwaniu, pojawił się najnowszy, wiosenno-letni numer "Archipelagu". Można go ściągnąć bezpłatnie z naszej strony: http://www.archipelag-magazyn.pl

W najnowszym numerze sporo uwagi poświęcamy ILUZJITo nie tylko żonglerka słowami, czarowanie czytelnika fantastyką i sennymi fantasmagoriami. To także zaproszenie do wniknięcia w świat wykreowany przez pisarza. Świat, który może mieć odbicie w rzeczywistości, którego ramy mogą być nam znajome, lecz wydarzenia rozgrywające się w obrębie owych ram należą do świata fikcji. W temacie przewodnim możecie m.in. przeczytać mój artykuł o fenomenie "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla - książce, która nie przestaje inspirować kolejne pokolenia czytelników i artystów, wykorzystujących motywy Alicji w swoich dziełach.

Wszystkie teksty zasługują na uwagę i lekturę wszystkich gorąco Wam polecam. Wywiady są naszą silną stroną i w tym numerze mamy ich także kilka. Ja rozmawiam o Chinach z Xinran, chińską pisarką, której książkę "China Witness" recenzowałam tutaj. Z autorką zaprzyjaźnionego bloga, Dabarai, rozmawiam o pracy w londyńskiej bibliotece, która bardzo różni się, według mojej rozmówczyni, od pracy w polskiej bibliotece. Zachęcam Was do lektury pozostałych rozmów: z Jackiem Y. Łuczakiem o postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, z Pawłem Skawińskim, autorem książki, którą bardzo chcę przeczytać - "Gdy nie nadejdzie jutro", o współczesnych Indiach, oraz z Marzeną Stefańską-Adams z wyd. Kwiaty Orientu o literaturze koreańskiej, która zaczyna podbijać czytelników na całym świecie, także w Polsce. 

Kwitnie nam współpraca z wydawnictwami, co mnie i wszystkie dziewczyny z redakcji bardzo cieszy. W bieżącym numerze szczególnie mocno promujemy zbiór poezji sufickiej pt. "Alchemia miłości", cudnie wydany przez wyd. Barbelo, oraz nagradzaną powieść irlandzkiej autorki Karen Gillece pt. "Dryft", wydanej przez wyd. Stopka. Poza tym chciałabym zwrócić Waszą uwagę na patronaty, o których będzie mowa w kolejnych numerach: "W Korei" Anny Sawińskiej o życiu w Korei Południowej (wyd. Kwiaty Orientu), "Grzech" egipskiego pisarza Yusufa Idrisa i "Anatomia zniknięcia" brytyjsko-amerykańsko-libijskiego pisarza Hishama Matara (dwie ostatnie wydane przez Smak Słowa). 

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na ilustrację na okładce. Wykonała ją dla nas utalentowana Agata Dudek. Inne jej prace można podziwiać na jej blogu.

Jak zwykle zapraszam do podzielenia się z nami opiniami na temat magazynu. Przyjemnej lektury!

Archipelag, okladka nr 8
czwartek, 02 lutego 2012
Archipelag, zima 2012 - odsłona siódma
okladka nr 7

Zapraszam Was do lektury kolejnego - siódmego już - numeru Archipelagu. Możecie liczyć na moc artykułów w stałych rubrykach, znajdziecie też w nowym numerze mnóstwo recenzji i ciekawostek. Tematem przewodnim jest CIAŁO. Przyznaję, że plany miałyśmy ambitniejsze i jak zwykle nas przerosły, ale uczciwie mogę wyznać, że jestem bardzo z siódmego numeru zadowolona. Wszystkie teksty gorąco Wam polecam.

Mamy dla naszych Czytelników, dla Was, szczególną niespodziankę - redakcyjne podsumowanie roku 2011 w książkach. Zdradzamy, jakie książki zrobiły na nas wrażenie, co nas zafascynowało i zainspirowało, co sprawiło, że ten rok był dla nas ważny pod względem czytelniczym. Być może za naszymi podpowiedziami sięgniecie po książkę, po którą nie wyciągnęlibyście ręki w księgarni czy bibliotece. Sama zrobiłam na blogu podsumowanie filmowe, ale o książkach nic nie pisałam - tekst, który pewnie zamieściłabym tutaj, znalazł się w magazynie.

Chciałabym zwrócić Wam uwagę na dwie nowe książki, którym patronujemy (informację o tym możecie znaleźć na naszej stronie, a także na okładkach obu powieści). Jedną jest "Karnak" Nadżiba Mahfuza, a drugą "Na pastwiska zielone" Anne B. Ragde. Żadnej osobiście nie czytałam, ale sądzę, że miłośnicy prozy egipskiej lub norweskich klimatów powinni zainteresować się tymi pozycjami. Z Anne B. Ragde przygotowałyśmy z okazji patronatu wywiad w numerze, w piśmie znajdziecie też wywiad z Jolantą Kozłowską, tłumaczką lit. arabskiej, m.in. wspomnianego "Karnaku".

My tymczasem zaczęłyśmy już prace nad numerem ósmym, wiosennym. Mamy nadzieję, że nie będziecie musieli zbyt długo na niego czekać. A tymczasem - przyjemnej lektury siódmego numeru, doskonałej na długie, mroźne wieczory :)

Magazyn można pobrać z tej strony

wtorek, 18 października 2011
Jesienny Archipelag czeka na odkrycie
Archipelag, nr 6, Jesien 2011

Nareszcie nasza praca nad jesiennym numerem ARCHIPELAGU dobiegła końca i możemy już cieszyć się gotowym numerem - do ściągnięcia z tej strony. Ilustrację widniejącą na okładce wykonała Emilia Dziubak, autorka i ilustratorka, która swoje rewelacyjne prace w przestrzeni internetowej prezentuje tutaj. Szósty numer poświęcony jest tożsamości i choć nie udało nam się napisać o wszystkim, o czym byśmy chciały, myślę, że dobór tekstów i zagadnień nie rozczarowuje. O tym, co dokładnie jest w numerze, możecie poczytać na naszej stronie, wszystkie teksty warte są uwagi i zachęcam gorąco do lektury całości. Dziewczyny dały z siebie wszystko i gdy widzę ich teksty i zdjęcia pięknie ułożone na stronach przez Monikę Drzazgowską, naszą graficzkę, ogarnia mnie radość, że kolejny raz udało nam się stworzyć coś z niczego.

Jeśli chodzi o moje teksty, chciałabym wspomnieć o recenzji znakomitej "Ludzkiej miłości" Andreïa Makine'a, powieści francuskiego pisarza rosyjskiego pochodzenia, zdobywcy prestiżowej nagrody Goncourtów, która lada moment ukaże się w Polsce dzięki wydawnictwu Akcent. Pochwalę się, że Archipelag objął nad nią patronat medialny. O "Źle ma się kraj. Rozprawa o naszych współczesnych bolączkach" Tony'ego Judta wciąż w polskiej prasie głośno - w Archipelagu można przeczytać mój tekst o tej fascynującej książce, która dzięki wyd. Czarne niedawno trafiła do polskich księgarń, a także wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest ta właśnie publikacja. Polecam też artykuł o tożsamości w społeczeństwie wielokulturowym, o którym jeszcze napiszę i zaproszę Was do rozmowy. A dla rozrywki można poczytać o zwyczajach znanych pisarzy: kiedy piszą, gdzie, ile, jak długo, czy mają szczególne rytuały, czy kochają pisać czy raczej tej czynności nie znoszą. Rozmawiam też z Leilą Aboulelą na temat jej muzułmańskiej tożsamości, bohaterów jej książek (trzy powieści ukazały się w Polsce nakładem wyd. Remi - wszystkie polecam gorąco), na temat książek, które ją samą ukształtowały i poczucia bycia rozerwaną między kulturami i kontynentami.

Organizujemy aż pięć konkursów i zachęcamy do nadsyłania odpowiedzi. Nasza ankieta także nie została jeszcze zamknięta, więc jeśli ktoś dotychczas zwlekał z jej wypełnieniem, wciąż ma szansę to nadrobić.

Po raz pierwszy w tym roku ubiegamy się o nagrodę Papierowy Ekran. Jest to wyróżnienie przyznawane przez fundację NADwyraz i miesięcznik "Wydawca", mające na celu nagrodzenie najlepszych polskojęzycznych serwisów internetowych o książkach i promujących literaturę. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła konkursu, ale można oddać swój głos na naszą stronę i zwiększyć nasze szanse na otrzymanie Nagrody Czytelników. Jeśli jesteście zdania, że warto nas nagrodzić, proszę o zagłosowanie tutaj

Przyjemnej lektury!

poniedziałek, 11 lipca 2011
Piąty numer ARCHIPELAGU - Wyspy Dobrej Literatury
Archipelag, nr 5, okladka

Od dziś dostępny jest kolejny numer ARCHIPELAGU, który można ściągnąć z naszej strony. Chciałabym napisać, że suniemy drogą prostą jak ta widniejąca na okładce, niestety tak nie jest. Nasza droga bywa kręta i mocno wyboista, ale staramy się co kwartał wypełnić numer atrakcyjnymi tekstami i zdjęciami i mam nadzieję, że efekty naszych wysiłków cieszą czytelników. W tym numerze tematem przewodnim jest właśnie DROGA, rozumiana jak zawsze bardzo wszechstronnie. Ja opisuję drogę, jaką przeszedł Paul Theroux w ciągu kilkudziesięciu lat podróżowania i staram się odpowiedzieć na pytanie, czym jest podróżowanie dla niego. Relacjonuję też wspaniałe spotkanie z innym pisarzem i podróżnikiem, Colinem Thubronem, którego książka o wyprawie do świętej góry Kailas - "To a Mountain in Tibet" - zrobiła na mnie duże wrażenie. 

Polecam jednak absolutnie wszystkie teksty, wywiady, relacje z imprez i recenzje napisane przez moje koleżanki. Publikujemy m.in. kilka długich, znakomitych wywiadów z pisarzami i podróżnikami (Tomkiem Michniewiczem, autorem książki "Samsara. Na drogach, których nie ma"; Tomkiem Grzywaczewskim, o którym już wkrótce z pewnością będzie głośno; Mariuszem Szczygłem, którego nikomu przedstawiać nie trzeba), ze świetną tłumaczką najciekawszych książek współczesnych polskich autorów na angielski, Antonią Lloyd-Jones, z wydawcami udostępniającymi polskim czytelnikom nauki mistrzów buddyjskich, których projekt nazywa się Miska Ryżu oraz z kultowymi polskimi ilustratorami Wandą i Bogusławem Orlińskimi, których rysunki podziwiałam w wielu książeczkach i licznych numerach mojego ulubionego wówczas czasopisma "Miś" już jako kilkulatka. 

Dokładny opis tego, co można znaleźć w numerze znajdziecie tutaj

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursach - organizujemy aż trzy tym razem - oraz do dzielenia się z nami komentarzami na temat magazynu. 

Życzę Wam bardzo przyjemnej lektury!

PS1. Wersję w pdfie można bez problemu czytać też na iPadzie. 

PS2. Przypominam też, że czekamy na emaile od osób chcących dla nas pisać regularnie lub tylko czasami (najchętniej z własnym pomysłem na tekst). W szóstym numerze tematem przewodnim będzie Tożsamość.

 
1 , 2